Watt Does It Cost To Use It?

Below is information about the student activity/lesson plan from your search.
 
Lesson Plans/Activity: Watt Does It Cost To Use It? Adode PDF
Grades: 5-8 , 9-12
Subject: Energy Efficiency and Conservation
Summary:

Students learn how electrical usage is counted and priced. They measure and evaluate energy use and cost of representative household and school electrical items.


Curriculum: Physical Science, Environmental Science, Physics, Math
Plan Time:Three class periods
Standards:

National Standards: 5-8

  • INT-A: 1 .d. Develop descriptions, explanations, predictions, and models using evidence.
  • INT-B: 3.a. Energy is a property of many substances and is associated with heat, light, electricity, mechanical motion, sound, nuclei, and the nature of a chemical.
  • INT-F: 4.c. Students can use a systematic approach to thinking critically about risks and benefits.

National Standards: 9-12

Materials:

Handout included; medium apple or 100 g mass, meter stick, calculator, representative electrical appliances, copies of a residential electric bill, copied blank student research table (optional), watt meter (optional).


Owner: Alliance to Save Energy